Адиабатното охлаждане - COP 50 !!! (до 50 kW охлаждаща можност с 1kW консумирана ел.енергия)
Измерената днес по обяд температура във Варна от 38°С и относителна влажност от едва 16% показва, че прогнозите на учените, че в България климатът ще премине към субтропичен до 2050г. може да се сбъднат и то много по-скоро. При тези показатели на въздуха използването на адиабатни охладители е изключително ефективно.
Адиабатното охлаждане е добре познато в районите с по-сух климат, като един много ефективен начин за получаване на огромни количества охладен свеж въздух, без използването на фреони и компресор. При този тип охладители, за разлика от климатиците хладилният агент е чиста вода. Водата се изпарява при нормални условия като отнема от горещия въздух температура от порядъка на 10-20 градуса. Това става с минимална консумация на енергия.
Охлаждането чрез изпарение на вода има редица предимства спрямо конвенционалното охлаждане:
- Температурата на въздуха на изхода от адиабатните охладители варира спрямо параметрите на външния въздух, но в повечето случаи е не по-малко от 20°С. За сравнение конвенционалните климатици подават в помещението въздух с температура под 10°С, което е вредно за здравето.
- Охлаждането чрез изпарение на вода може да става при отворени врати и прозорци, като 100% от охладения въздух е свеж и филтриран. По този начин се предотвратява развитието на болестотворни бактерии и вируси в помещенията. Изключително подходящо е за помещения, където се събират много хора (конферентни зали, киносалони, спортни зали и др.) и осигуряването на достатъчно свеж въздух е задължително. Друго приложение на изпарителните охладители са производствени помещения, в които се отделят големи количества топлина от производственото оборудване и процеси, както и такива с отделяне на вредни пари и газове.
- Охлаждане на открити площи - Там, където конвенционалните системи за климатизация са безсилни - Адиабатните охладители се справят без затруднение. Охлаждане на тераси, тенти, палатки, както и зоново охлаждане.
- Консумацията на енергия е незначителна.
Пример:
При измерена температура по сух термометър td=38°С и относителна влажност ф=16% - температурата по мокър термометър tw=19?
Δt=td-tw=19?, плътност на изходящия въздух ρ=1.2kg/m3, ефективност на изпарението η=80%, Дебит на охладения въздух L=10 000 m3,
специфичен топлинен капацитет на въздуха Cp=1.04 kJ/kg
Охлаждащата мощност получаваме по формулата: S=L×ρ×Cp×η×Δt
=10000 m³/h×1.2kg/m³×1.04×0.8×19?
=2.78m³/s×1.2kg/m³×1.04kJ/kg.k×0.8×19K
=52.74KW
Адиабатен охладител с такъв дебит на охлаждания въздух има консумация на ел.енергия около 1kW.
от 07.08.2012
|